poniedziałek, 20 lipca 2015

(NIE)ZDROWA woda - nabici w "butelkę"

(NIE)ZDROWA woda z plastikowych butelek typu PET


Na co dzień słyszymy by pić dużo płynów , szczególnie w upalne dni.
Wiele miejsca poświęca się zaletom wynikającym z picia wody. Coraz więcej rodziców świadomie wybiera wodę zamiast herbat, soków czy innych napojów - sami również sięgamy najczęściej po wodę lub napoje w plastikowych butelkach - no i w tym momencie nie wiadomo czy pić wreszcie tą wodę na zdrowie czy (nie)na zdrowie

-Amerykańscy naukowcy ostrzegają - picie wody z plastikowych butelek może powodować nowotwory.
- Zespół naukowców z Niemiec potwierdził że każdy plastik jest trujący. Chodzi zwłaszcza o związki chemiczne zwane bisfenolami. Wchodzą one w skład różnego rodzaju opakowań, na przykład napojów w tym popularnej wody butelkowanej. Okazuje się, że przechowywana tak woda może być niebezpieczna dla zdrowia.
Butelki plastikowe używane jako opakowania do wody wykonane są najczęściej z poliwęglanu. Większość z nich zawiera bisfenol A (BPA), który jest powszechnie używany do ich utwardzania.
-BPA budową przypomina kobiecy hormon estrogenu, a jego oddziaływanie na organizm może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
-Badania dowodzą, że BPA ma działanie kancerogenne (szczególnie mężczyźni są narażeni na raka prostaty), powoduje zaburzenia hormonalne – może być nawet przyczyną niepłodności, udowodniono także korelację z astmą i otyłością
-Butelkowanie wody przyczynia się także do zwiększenia odcisku węglowego. Odcisk węglowy to całkowita suma emisji dwutlenku węgla (CO2), który został wyemitowany do atmosfery

Warto wiedzieć, że normy jakości dla wód butelkowanych są identyczne jak dla wody kranowej: dopuszcza się występowanie pewnej ilości szkodliwych dla zdrowia pierwiastków i związków. Jako konsumenci nie zdajemy sobie z tego sprawy. Oprócz cennych minerałów woda może zawierać także pierwiastki promieniotwórcze (np. rad, uran), związki toksyczne (np. bar, azotany, azotyny) oraz bakterie. Prawo nie nakłada na producentów obowiązku informowania o tym konsumentów. Zawartość pierwiastków promieniotwórczych jest szczególnie szkodliwa dla najmłodszych, ponieważ dzieci w znacząco większym stopniu absorbują wapń, są przez to narażone także na większą absorbcje radu.

Coraz więcej badań pokazuje, że nie warto kupować wody w plastikowych butelkach.

Czytając powyższe poczujmy się jednym słowem "nabici w butelkę"

Co pić zamiast wody?

Napoje gaszące pragnienie :

- kompot
- kwaśne mleko i przetwory mleczne ( jogurt,kefir,maślanka)
- herbata zielona lub czerwona
- soki świeżo wyciskane
- sorbety owocowe
- lemoniada

Prosty przepis na pyszną LEMONIADĘ

Lemoniada jest wspaniałym napojem orzeźwiającym, a przepis na lemoniadę jest bardzo prosty. Do zrobienia lemoniady potrzebne są tylko trzy składniki:
  1. cytryny / limonki
  2. cukier
  3. woda
Pierwszym krokiem jest obranie cytryn (można to zrobić rękami, cytryny obiera się łatwo jak mandarynki). Następnie wyjmujemy pestki i mielimy blenderem lub mikserem cytryny. 
Jeśli nie mamy miksera to cytryny można “wygnieść” widelcem.
Otrzymany sok i miąższ zalewamy wodą, dosypujemy cukier i mieszamy do rozpuszczenia.

Proporcje:  aby lemoniada miała dobry, intensywny smak najlepiej użyć jednej dużej cytryny na pół litra wody i 3 łyżeczki cukru.







1 komentarz:

Plebiscyt