piątek, 19 czerwca 2015

DZIEŃ OJCA TUŻ TUŻ

DZIEŃ OJCA




Nie przypadkowo wybrałam ten dzień 19 czerwca na artykuł o święcie taty 
GENEZA :
Obchody Dnia Ojca zostały zapoczątkowane na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ściślej, pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą niejakiej Sonory Smart Dodd — córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej w 1907 r.) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia pamięci, trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców — w szczególności, jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa.

DZIEŃ OJCA W POLSCE I NA ŚWIECIE :
W Polsce święto to ma stałą datę — 23 czerwca, a obchodzone jest od 1965 roku. W innych krajach jego obchody wypadają w różnych terminach, m.in. 19 marca w dniu św. Józefa (Włochy, Hiszpania, Portugalia)
Mimo stosunkowo długiej historii Dzień Ojca nie cieszy się tak wielką popularnością, jak Dzień Matki, co nie zmienia faktu, że jest to bardzo dobra okazja do wyrażenia wdzięczności i szacunku dla swojego taty. Pamiętajmy o tym.

Czy ono rzeczywiście go potrzebuje? Jaką rolę w życiu dziecka pełni (lub powinien pełnić) Ojciec? 

 W ciągu dziewięciu miesięcy życia płodowego matka i dziecko stanowią jedność.
Nowo narodzone dziecko niewiele różni się od tego przed urodzeniem: nie potrafi rozpoznawać przedmiotów, nie zdaje sobie jeszcze sprawy z samego siebie i świata, który istnieje poza nim. Jedyne, co się dla niego liczy to ciepło i pokarm, które dostaje od matki. To ona staje się dla niego ciepłem, pokarmem, bezpieczeństwem, stanem błogiego zadowolenia.
Ojciec pojawia się jako oddzielna i ważna osoba dla dziecka w nieco późniejszym okresie, jednakże to, w jaki sposób będzie przebiegać ich relacja zależy od najwcześniejszych momentów w ich wspólnym obcowaniu.
Miłość ojcowska wyraźnie różni się od macierzyńskiej. Nie jest ona bezwarunkowa i zazwyczaj kształtuje się dłużej. Jej funkcja jest nieco inna niż tej pochodzącej od matki – ma za zadanie pobudzanie dziecka do rozwoju wytyczając kierunek i sposób postępowania. Zabawy ojca z dzieckiem w porównaniu z matką są zazwyczaj bardziej aktywne i odważne. Mężczyźni zwykle silniej zachęcają malucha do wspinania się po schodach czy też wykonania dziesięciu kroków. Ich motywacja często okazuje się skuteczniejsza w trudnych dla dziecka zadaniach.
Ojciec wychodzący z dzieckiem na spacer zazwyczaj chce go na nim czegoś nauczyć (np. pedałowania na rowerze, grania w piłkę).
Ponadto zazwyczaj ojcowie w większym stopniu kładą nacisk na rozwój dziecka w różnych dziedzinach sportu, co zwykle następnie pomagają im realizować.
Ojcowie zazwyczaj mają duży wpływ na rozwój umysłowy dziecka. Zwykle chętnie układają z maluchem puzzle czy układanki (ważne, by nie robili to za niego a jedynie stymulowali wysiłek dziecka!). Następnie grają w gry planszowe a potem warcaby i szachy.
Generalnie dzieci, których ojcowie uczestniczą w ich rozwoju są bardziej pewne siebie, aktywne, cechuje je wyższa samoocena. Dzieci te zazwyczaj mają niższy poziom lęku niż te, których ojcowie nie wspierają i nie stymulują do rozwoju.
Autorytet ojca najczęściej wzrasta gdy dziecko ma około 3 lata. To z reguły ojciec potrafi zaradzić problemowi przychodzenia dziecka do łóżka rodziców albo innym codziennym kłopotom.
Czterolatek zazwyczaj bardzo liczy się ze swoim ojcem a „mój tata” jest dla niego największym autorytetem (także poza domem). Krnąbrność sześciolatka jest zazwyczaj lepiej minimalizowana przez ojca niż matkę (zwłaszcza jeżeli ojciec będzie konsekwentny i nie da się wyprowadzić z równowagi).
Tak naprawdę wpływ ojców na swoich potomków nigdy się nie kończy. Synowie bowiem w dorosłym życiu przejmują wiele cech swoich ojców, natomiast córki podświadomie wybierają często partnerów o podobnych cechach do tych, które oni posiadają.
OJCIEC DLA SYNA :
Ojciec to niezwykle ważna postać w życiu zarówno córki, jak i syna. Dla chłopca jest wzorem do naśladowania, modelem idealnym, do którego należy dopasować własne zachowanie. Ojciec, akceptując swego synka (zarówno jego zalety, jak i wady), stymuluje rozwój malucha. Włączając dziecko w swój własny świat, dzieląc z nim doświadczenia, zarażając pasjami - daje dowód tego, jak wielką rolę dziecko odgrywa w jego życiu. 
OJCIEC DLA CÓRKI :
Także w przypadku dziewczynki postać ojca jest niezwykle ważna. To przecież pierwszy mężczyzna w jej życiu. To w jego oczach musi zobaczyć pierwszy zachwyt swoją urodą, osiągnięciami, zachowaniem. To on musi dać jej do zrozumienia, że jest wartościową osobą i pokazać, że on tę wartość zauważa. Ojciec, zarówno w życiu małego chłopca jak i małej dziewczynki, nie może być „bohaterem ze stali", dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, który nigdy nie ukazuje uczuć, nie ujawnia emocji. Musi umieć przytulić, wziąć na kolana, powiedzieć że kocha.

Już w najbliższy wtorek w Polsce obchodzimy DZIEŃ OJCA i pewno każdy tata ma nadzieję na fajny prezent
Jak wszyscy wiemy najlepsze i wzruszające są prezenty wykonane własnoręcznie, więc z tej okazji podaję przykład prezentu który może wykonać każde dziecko , te większe samodzielnie a te mniejsze z pomocą mamy



Kliknij w link poniżej i pobierz ze strony projekt okularów :

PROJEKT OKULARÓW


    Tato
 Był fundamentem rodziny,
przystanią bezpieczeństwa –
strażnikiem mego dzieciństwa,
znakiem odwagi i męstwa.

Radą wspomagał w potrzebie
mocno do piersi przytulił
i nie wstyd było się wypłakać
w rękaw ojcowskiej koszuli.

---

Za to, że byłeś Przyjacielem,
a przede wszystkim za to,
że nigdy we mnie nie zwątpiłeś -
za miłość...

Dzięki Tato.

Brakuje słów, aby podziękować za ojcowską odwagę, cierpliwość, dobroć, zrozumienie, ale tak bardzo chcę wyrazić wdzięczność właśnie Tobie. Najbardziej kochającemu z Ojców …



Plebiscyt