5 ŻYWIOŁÓW DUSZY
Bo tak naprawdę zaburzenia te mogą dotknąć każdego z nasStres w pracy , zbyt wysokie wymagania szefa czy rodziny , kłopoty bez końca - to wszystko może spowodować , że kiedyś i my będziemy potrzebowali pomocy psychologa czy psychiatry.
- Zaburzenia psychiczne :
Utrudnienia funkcjonowania psychicznego oraz społecznego jednostki powodujące różnego stopnia dezorganizację zachowania i ogólnej sprawności umysłowej charakteryzującej się między innymi zaburzeniami testowania rzeczywistości , subiektywnym poczuciem cierpienia , poczuciem bycia chorym.
- Zaburzenia osobowości :
Poprzez zaburzenia osobowości rozumiemy obecność trwałych , głęboko zakorzenionych cech charakterologicznych danej osoby i utrwalonych wzorców postępowania , zachowania , reakcji społecznych i funkcjonowania w społeczności , które mają długotrwały charakter i świadczą o braku przystosowania . Często związane z subiektywnym przeżywaniem cierpienia przez osobę . Objawy dotyczą zarówno przeżywania siebie i innych oraz stosunku do samego siebie i otoczenia . Powyższe cechy utrudniają jednostce prawidłowe funkcjonowanie społeczne , rodzinne i zawodowe oraz uniemożliwiają lub hamują rozwój w tych obszarach .
- Schizofrenia :
Charakteryzująca się głębokim zakłóceniem myślenia , postrzegania i uczuć , wynika z odmiennego , nielogicznego sposobu myślenia lub testowania rzeczywistości a w patogenezie tego zaburzenia mają znaczenie czynniki genetyczne , wczesne warunki środowiskowe , procesy socjologiczne i neurobiologiczne . Schizofrenia to nie jedno zaburzenie , lecz grupa chorób , dla których stosuje się określenie zbiorcze psychoz schizofrenicznych . U osób chorych na schizofrenię obserwuje się często apatię , pogorszenie kontaktów społecznych , zaniedbanie codziennych obowiązków .
- Zaburzenia afektywne :
Najczęściej rozpoznawanym zaburzeniem afektywnym funkcjonowania jednostki jest depresja niosąca za sobą objawy przygnębienia , spowolnienia myślenia , zmniejszoną zdolność odczuwania przyjemności , obniżoną aktywność fizyczną , poczucie winy , braku nadziei oraz zakłócenia snu i apetytu . W zakresie zaburzeń afektywnych rozpoznaje się również zaburzenia afektywne dwubiegunowe będące chorobą powodującą niezwykłe zmiany nastroju , energii i zdolności funkcjonowania przechodzące przez nawracające epizody zarówno depresyjne , jak i maniakalne . Mania jest to zespół objawów , do których należą : nadmiernie podwyższony lub drażliwy nastrój , zawyżona samoocena lub postawa wielkościowa , nadmierna aktywność , przyśpieszenie myśli , skrócenie snu .
- Zaburzenia lękowe :
Lęk to stan nie posiadającej uzasadnienia w rzeczywistości irracjonalnej obawy , napięcia lub niepokoju w związku z oczekiwaniem zagrożenia/niebezpieczeństwa pochodzącego w znacznej mierze z nieznanego źródła . Jest uważany za wewnątrz psychiczny objaw patologiczny , mający wpływ na zachowanie , myślenie , emocje i zdrowie fizyczne , spowodowany jest zarówno czynnikami biologicznymi jak i indywidualnymi warunkami osobowymi . Do przykładów zaburzeń lękowych należą : zespół lęku napadowego , zaburzenia lękowe uogólnione , zaburzenia obsesyjno-kompulsywne , zespół stresu pourazowego .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz